صندوق

معرفی

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، یک نهاد مالی مشابه شرکت سرمایه‌گذاری است که از یک طرف وجوه سرمایه‌گذاران را جمع آوری می کند و از طرف دیگر این وجوه را با مدیریت صحیح سرمایه‌گذاری می کند. فرق اساسی یک صندوق سرمایه‌گذاری، با یک شرکت سرمایه‌گذاری، بازبودن سرمایه آن است. به این معنا که در یک صندوق سرمایه‌گذاری، هر سرمایه‌گذار می‌تواند در چارچوب اساسنامه در هرزمانی به صندوق وارد یا از آن خارج شود؛ اما در یک شرکت سرمایه گذاری، ورود و خروج سرمایه صرفا در قالب افزایش یا کاهش سرمایه و با طی تشریفات مندرج در قانون تجارت صورت می پذیرد. چون ورود و خروج سرمایه و سرمایه گذار در صندوق های سرمایه گذاری یک عمل مجاز و تعریف شده است، بنابراین دیگر نیازی به نقل و انتقال واحد های سرمایه گذاری نخواهد بود. اما در شرکت‌های سرمایه‌گذاری در صورتی‌که شخص سرمایه‌گذار قصد خروج از شرکت را داشته باشد، باید واحد سرمایه‌گذاری خود را به شخص دیگری منتقل نماید و یا چنانچه شخصی بخواهد سهم خود را در شرکت افزایش دهد، باید سهام مورد نظر خود را از سایر سهامداران خریداری نماید. کارگزاری آگاه درخصوص طراحی و تاسیس انواع صندوقهای سرمایه گذاری شامل صندوق‌های در سهام، با درآمد ثابت، با پیش‌بینی سود، مختلط و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) فعال بوده و مدیریت صندوقهای زیر را عهده دار است:

خالص ارزش روز دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت کارگزاری آگاه در پایان شهریور 1394 بالغ بر 11.400 میلیارد ریال بوده است که این خود از توانایی و بالندگی کارگزاری آگاه حکایت دارد.

چرا صندوق

هدف از تشکیل صندوق‌های سرمایه گذاری

مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه‌‌گذاری را می‌توان مانند شرکتی درنظر گرفت که با جمع‌آوری منابع پولی کوچک، به سرمایه‌گذاری در سبدی از اوراق بهادار می‌پردازد که این سبد ممکن است شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار باشد. در حقیقت صندوق سرما‌یه‌گذاری مجموعه‌ای است از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار که این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا به جای خرید یک سهم یا اوراق مشارکت خاص، در مجموعه‌­ای از این دارایی‌‌ها، سرمایه‌‌گذاری کنند. در حقیقت هر فرد می‌تواند با سرمایه مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی از دارایی‌‌های متنوع سرمایه‌‌گذاری کرده و به این ترتیب نسبت به آورده خود در سود وزیان صندوق سهیم ‌شود. سرمایه‌گذار می‌تواند هر زمان که بخواهد سرمایه خود را از صندوق خارج نماید، با این کار واحدهای سرمایه‌‌گذاری وی از منابع صندوق به نرخ ارزش روز دارایی‌‌ها (NAV) بازخرید می‌شود.

ادامه مطلب

کاهش ریسک پرتفو با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت از جمله ابزارهای نوین بازار سرمایه ایران محسوب می­‌شوند. این صندوق‌ها با دریافت مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار (سئو) از مصادیق صندوق‌های سرمایه‌گذاری موضوع بند(۲۰) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار و بند (هـ) ماده (۱) قانون توسعه ابزار و نهادهای مالی جدید محسوب شده و طبق ماده (۲) همان قانون نزد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده و تحت نظارت کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار (سبا) و براساس مقررات، اساسنامه و امیدنامه خود فعالیت می‌کنند. هر صندوق امیدنامه و اساسنامه خود را دارد که معمولا در امیدنامه هر صندوق استراتژی‌ها و هدف‌ آن صندوق، ریسک سرمایه‌گذاری در آن، ارکان صندوق، محل اقامت صندوق، هزینه های سرمایه گذاری در صندوق،انواع واحدهای سرمایه گذاری و حداقل و حداکثر واحدهای سرمایه‌گذاری نزد هر یک از سرمایه‌گذاران ذکر می‌شود.

ادامه مطلب

ارتباط با واحد صندوق سرمایه گذاری کارگزاری اگاه