خودرو
را از بورس بخرید!

بدون قرعه‌کشی، بدون واسطه

ورود به سامانه معاملاتی و ثبت سفارش آنلاین

مراحل خرید خودرو از بورس کالا

6
6. تحویل خودرو

تسویه حساب کنید و با انتخاب یک نمایندگی، خودروتان را تحویل بگیرید.

5
5. ثبت سفارش

با تعیین قیمت رقابتی سفارشتان را ثبت کنید.میتوانید در این مرحله از مشاوران و تحلیل گران کارگزاری آگاه کمک بگیرید.

4
4. واریز پول

پیش پرداخت را به حساب وکالتی یا حساب معاملاتی که تبدیل به حساب وکالتی کردید واریز کنید.

3
3. انتخاب خودرو

لیست خودرو های عرضه شده را در همین صفحه ببینید و خودروی دلخواهتان را انتخاب کنید.

2
2. حساب وکالتی

شما میتوانید حساب وکالتی افتتاح کنید، یا حساب معاملاتی موجودتان در آگاه را به حساب وکالتی تبدیل کنید

1
1. کدبورس کالا

پس از ثبت نام در سجام و احراز هویت، در سامانه EBGO کارگزاری آگاه، یک روزه کد بورس کالا بگیرید

لیست خودروهای عرضه‌شده

نحوه خرید خودرو

ثبت نام و دریافت کدبورس کالا

برای خرید خودرو از بورس، باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و کد بورس کالا داشته باشید. شما می‌توانید از طریق سامانه آنلاین بورس کالای کارگزاری آگاه، یک روزه کد بورس کالا بگیرید. برای خرید خودرو از بورس، به افتتاح حساب وکالتی هم نیاز دارید. برای باز کردن حساب وکالتی، کافی است به همراه معرفی‌نامه کارگزاری به بانک مورد نظرتان مراجعه کنید. پیش‌پرداخت و مبلغ تسویه خودرو به این حساب واریز می‌شود. در ویدئوی روبه‌رو با جزئیات دریافت کد بورس کالا و افتتاح حساب وکالتی بیشتر آشنا می‌شوید.

ثبت سفارش خرید خودرو

گام بعدی برای خرید خودرو از بورس کالا، ثبت سفارش خرید است. برای ثبت سفارش باید به سامانه بورس کالای آگاه به نشانی Agah.Ebgo.ir وارد شوید. شما می‌توانید در سایت بورس کالای ایران نیز روند معاملات و مقدار تقاضا و قیمت‌های پیشنهادی برای خودروی مورد نظرتان را مشاهده کنید. در ویدئوی روبه‌رو نحوه بررسی روند معاملات و ثبت سفارش خودرو به صورت کامل توضیح داده شده است.

تسویه و تحویل خودرو

آخرین مرحله خرید خودرو از بورس، تسویه و تحویل خودرو است. تسویه خودروی خریداری شده را باید در مدت سه روز کاری پس از خرید انجام دهید، در غیر این صورت مشمول جریمه خواهید شد. برای تحویل خودرو نیز باید به سایت شرکت عرضه‌کننده مراجعه و از بین لیست نمایندگی‌های شرکت، نمایندگی منتخب خود را برای تحویل گرفتن خودرو مشخص کنید. در ویدئوی روبه‌رو نحوه تسویه و تحویل خودرو به تفکیک توضیح داده شده است.

برای خرید خودرو از بورس، باید کد بازار فیزیکی بورس کالا داشته باشید. با کد بورسی و از طریق سامانه آنلاین اوراق بهادار نمی‌توان برای خرید خودرو اقدام کرد. اگر از قبل سجامی نشده‌اید، ثبت‌نام و احراز هویت در سجام نیز ضرورت دارد. در ادامه مراحل خرید خودرو از بورس کالا را برای شما توضیح خواهیم داد.

برای ثبت‌نام و دریافت کد بورس کالا از طریق سامانه agah.ebgo.ir اقدام کنید. پس از وارد شدن به لینک مذکور، در صورتی که تاکنون مراحل احراز هویت سجام را طی نکرده‌اید روی گزینه «احراز هویت الکترونیک سجام» کلیک کنید. با کلیلک روی این گزینه به سامانه سجام وارد می‌شوید و می‌توانید مراحل احراز هویت خود را به پایان برسانید.

گام اول خرید خودرو از بورس کالا

در صورتی که قبلا احراز هویت خود را انجام داده‌اید، روی گزینه «اخذ کد آنلاین در بورس کالا» کلیک کنید. سپس با تصویر زیر مواجه می‌شوید. در این صفحه مدارک لازم برای دریافت کد بورس کالا برای شما نمایش داده شده است. همانطور که می‌بینید برای دریافت کد بورس کالا باید تصویری واضح از امضای خود روی یک صفحه سفید تهیه کنید.

پس از مطالعه مندرجات صفحه مذکور، روی «بستن» کلیک کنید.

گام دوم خرید خودرو در بورس کالا

در مرحله بعدی باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را در بخش مخصوص هر کدام وارد کنید. پس از آن گزینه «نیاز به بروزرسانی اطلاعات از سجام دارم» را تایید کنید.

در مرحله بعد یک پیام کوتاه حاوی «کد تایید جهت دریافت اطلاعات در سامانه سجام» برای شما ارسال خواهد شد. این کد باید در بخش مربوط به آن وارد شود.

گام چهارم خرید خودرو از بورس کالا

سپس مشخصات فردی کاربر، اطلاعات نشانی، اطلاعات شغلی، اطلاعات مالی و اطلاعات حساب بانکی کاربر برای شما به نمایش درمی‌آید. در این مرحله باید بخش‌های خالی را با اطلاعات درست کامل کنید و در صورت صحیح بودن این اطلاعات، روی گزینه تایید کلیک کنید.

دقت کنید که در صفحه مربوط به اطلاعات شغلی و در بخش «نوع فعالیت» از گزینه «خرید خودرو» استفاده کنید.

گام پنجم خرید خودرو از بورس کالا

در این مرحله، تصویری که از امضای خود روی صفحه سفید تهیه کرده بودید را در قسمت مربوط به آن بارگذاری کنید. در صورت تمایل می‌توانید تصویر سایر مدارک شناسایی خود را نیز در این صفحه بارگذاری کنید.

گام ششم خرید خودرو از بورس کالا

سپس بخش‌های مربوط به «نوع درخواست کد» را با توجه به اهداف مالی خود تایید و روی گزینه «دریافت معرفی‌نامه نهایی» کلیک کنید.
توجه داشته باشید که برای خرید خودرو از بورس کالا باید گزینه «بازار فیزیکی بورس کالا» را تایید کنید.

گام هشتم خرید خودرو در بورس کالا

در مرحله آخر با کلیک کردن روی نام بانک، فرم مربوط به حساب وکالتی مورد نظر را دریافت کنید.

گام اول افزودن حساب وکالتی در سامانه ebgo

حساب وکالتی حسابی است که به حساب معاملاتی شما لینک می‌شود. برای افتتاح حساب وکالتی در بورس کالا کافی است معرفی‌نامه کارگزاری آگاه را به یکی از بانک‌های منتخب ارائه دهید.

مراحل افزودن حساب وکالتی در سامانه ebgo.ir

پس از بازگشایی حساب وکالتی در بانک مجددا به سامانه agah.ebgo.ir مراجعه کنید. در صفحه اول روی گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» کلیک کنید و شماره حساب خود را در سامانه وارد کنید.

گام اول خرید خودرو از بورس کالا

سپس صفحه اطلاعات حساب بانکی به شما نمایش داده می‌شود. در این صفحه روی گزینه افزودن کلیک کنید. توجه کنید که در بخش مربوط به «نوع استفاده»، گزینه «وکالتی بازار فیزیکی» را انتخاب کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات بانکی روی گزینه ذخیره کلیک کنید. با این کار مراحل افزودن حساب وکالتی در این سامانه به پایان می‌رسد.

پس از طی مراحل لازم و تکمیل فرم‌های مرتبط، به کارگزاری وکالت داده می‌شود وجوه مورد نیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب بانکی شما مسدود کند. زمانی که معامله انجام شد، وجه مسدودی به حساب کارگزاری منتقل می‌شود. اگر به هر دلیلی معامله انجام نشود، وجه مسدود‌شده آزاد خواهد شد.

لازم است یک روز قبل از عرضه، مبلغ پایه را به حساب وکالتی خود واریز کنید. خودروی کارا در دو نوع تک کابین و دو کابین عرضه می‌شود. مبلغ پایه برای نوع تک کابین حدود ۲۹۱ و برای نوع دو کابین ۳۰۱ میلیون تومان اعلام شده است.

در روز عرضه باید تا پیش از ساعت مجاز ثبت سفارش  سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری آگاه   مراجعه کنید. پس از شرکت در معامله و خرید خودرو، لازم است در همین سامانه نسبت به انجام مراحل تکمیلی خرید و انتخاب نمایندگی اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با  مرکز پشتیبانی کارگزاری آگاه به شماره  ۹۱۰۰۴۰۰۴ تماس بگیرید. همچنین برای کسب آخرین اخبار و اطلاعات در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا می‌توانید به کانال‌های بورس کالای کارگزاری آگاه مراجعه کنید: Agahmetals@

نحوه ثبت سفارش از طریق بورس کالا

کشف قیمت خودرو در بورس کالا چگونه است؟

معامله این محصول توسط معامله‌گران کارگزاری‌ها که تخصص معامله در بازار فیزیکی را دارند صورت می‌گیرد و خریداران نمی‌توانند معامله را شخصا به صورت آنلاین انجام دهند، کشف قیمت خودرو نیز از طریق حراج باز و با ساز و کار عرضه و تقاضا انجام می‌شود.
در صورتی که تقاضا بیشتر از مقدار عرضه باشد روی قیمت پایه، رقابت صورت می‌پذیرد و محصولات به سفارش‌های با قیمت بالاتر تعلق می‌گیرد. در معاملات حراج باز، زمان قرمز معاملات که مربوط به رقابت قیمتی است تا زمانی که تغییر قیمتی توسط معامله‌گران صورت نگیرد ادامه می‌یابد.
کشف قیمت خودرو از طریق حراج انجام می‌شود و با ساز و کار عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد. به گفته مدیر عملیات بورس کالا «استفاده از روش حراج باز متضمن کشف نرخ عادلانه و جلوگیری از به وجود آمدن انگیزه سفته‌بازی خارج از بورس می‌شود زیرا مصرف‌کننده نهایی تا هر قیمتی که مناسب بداند زمان دارد رقابت را ادامه دهد و خودروی مورد نیاز خود را خریداری کند».

آموزش آنلاین و رایگان خرید خودرو

مزایای خرید خودرو از بورس کالا

بورس بستری قانونمند و شفاف است که می‌تواند باعث بهبود فرایند قیمت‌گذاری و توزیع خودرو شود و مزایای بسیاری نسبت به سیستم قرعه‌کشی دارد:

  • قانونمند بودن
  • پوشش ریسک مناسب
  • تضمین ابعاد مختلف معامله
  • مرجع قیمت گذاری تولید ملی
  • کشف قیمت
  • توزیع درست محصولات
  • حذف دلالان
  • کمک به تولید ملی

ورود به سامانه معاملاتی و ثبت سفارش آنلاین

سوالات متداول

خیر، برای خرید خودرو لازم است پس از احراز هویت در سامانه سجام، برای دریافت کد بازار فیزیکی بورس کالا اقدام کنید.

برای دریافت کد بورس کالا کافی است در سامانه آنلاین بورس کالای کارگزاری آگاه (agah.ebgo.ir) ثبت‌نام و اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. کد بورس کالا در کارگزاری آگاه یک روز پس از تکمیل ثبت‌نام، صادر می‌شود.

خیر، برای خرید خودرو از بورس کالا، لازم است حداقل 18 سال داشته باشید. (بر اساس آخرین مصوبات بورس کالا)

حساب وکالتی، نوعی حساب بانکی است که برای انجام معامله در بورس کالا به آن نیاز است. این حساب به حساب معاملاتی سرمایه‌گذاران وصل می‌شود. برای افتتاح حساب وکالتی ابتدا باید از طریق کارگزاری آگاه کد بورس کالا بگیرید. سپس با دریافت معرفی‌نامه، به یکی از بانک‌های منتخب مراجعه کنید. پس از افتتاح حساب مجدد به سامانهebgo آگاه مراجعه و از قسمت اعلام شماره حساب وکالتی در اختیار، حساب بانکی وکالتی خود را درج کنید.

مبلغ پیش پرداخت برای هر خودرو متفاوت است و در اطلاعیه عرضه مشخص می‌شود. همچنین در صورتی که موفق به خرید خودروی مورد نظرتان از بورس کالا نشوید، مبلغ پیش پرداخت نهایتا تا ساعت 9:30 روز کاری بعد آزاد خواهد شد.

زمان ثبت سفارش خودروها، تا یک روزکاری قبل از عرضه نهایتا تا ساعت 16 است. اطلاعات دقیق عرضه خودرو در ابلاغیه‌ بورس کالا مشخص می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به زمان ثبت سفارش هر خودرو را از طریق کانال @agahmetals در تلگرام پیگیری کنید.

مالیات و عوارض خرید هر خودرو متفاوت است و پس از خرید، از طریق سامانهebgo به خریداران اعلام می‌شود. حین سفارش گذاری بعد از وارد کردن قیمت مدنظر سفارش، میزان مالیات نمایش داده می شود.

بعد از معامله و خرید خودرو، باید مبلغ باقی‌مانده را ظرف 3 روز کاری به حساب وکالتی‌ خود واریز کنید. در صورتی که مبلغ باقی‌مانده را ظرف مدت سه روز کاری واریز نکنید و به 3 روز کاری بعد موکول شود، روزانه معادل 0025/0 ارزش قرارداد، جریمه می‌شوید. بعد از واریزوجه باقی مانده باید حتما درخواست تسویه نقدی را ثبت کنید. در صورتی که پس از 6 روز پرداخت صورت نگیرد قرارداد فسخ می شود.

قیمت پایه خرید هر خودرو توسط فروشنده یا نهاد قانونی، مشخص می‌شود. زمانی که مقدار تقاضا کمتر از عرضه باشد، قیمت معامله روی قیمت پایه بسته می‌شود اما اگر تقاضا بیشتر از میزان عرضه باشد، روی قیمت خودرو رقابت ایجاد خواهد شد. بنابراین در نهایت خودرو به افرادی که قیمت‌ بالاتری پیشنهاد دهند، فروخته می‌شود.

امکان ویرایش سفارش بعد از تایید نهایی آن وجود ندارد اما اگر تمایل به حذف سفارش داشته باشید، می‌توانید با انتخاب گزینه سطل زباله در بخش گزارش درخواست‌های خرید، سفارش خود را حذف کنید.

بعد از تسویه، باید از طریق سایت شرکت عرضه‌کننده، نمایندگی مورد نظر خود را برای تحویل گرفتن خودرو انتخاب و در زمان تحویل به همراه مدارک اعلام شده به نمایندگی منتخب مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز از طریق فایل پیوست در اطلاعیه عرضه هر خودرو در سایت بورس کالای ایران به نشانی ime.co.ir اطلاع رسانی می‌شود. زمان تحویل هر خودرو متفاوت است و از طریق اطلاعیه عرضه هر خودرو در سایت بورس کالای ایران اطلاع‌رسانی می‌شود.

بله، اما در صورت انصراف از خرید خودرو باید هزینه فسخ شامل 5% ارزش معاملاتی خودرو به علاوه 0.54 درصد کارمزد معامله را پرداخت کنید.

برای مشاهده گواهی تسویه خودرو می‌توانید به سامانه ebgo، بخش کارتابل خریدار فیزیکی مراجعه کنید.

محدودیت‌های خرید خودرو در بورس به وسیله ابلاغیه‌های بورس کالا اعلام می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به محدودیت‌های خرید هر خودرو را از طریق کانال @agahmetals مشاهده کنید.

درخواست مشاوره

شما می‌توانید با تعریف حساب وکالتی بورس کالای خود در سامانه معاملاتی آنلاین، پیش پرداخت مورد نیاز برای خرید خودرو را از طریق فروش سهام و اوراق بهادار تامین کنید. ‌

دریافت مشاوره: 02191004004