logo

آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری مطمئن در صندوق های آگاه

یکی از مهم‌ترین روش‌های مدیریت دارایی‌ها در بورس، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. جایی که تیمی از تحلیلگران حرفه‌ای بازار، سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف برای شما تشکیل می‌دهند و ریسک کاهش سرمایه در بورس را به کمترین حد ممکن می رسانند. مجموعه آگاه از سال 1387 به ارائه خدمات مدیریت دارایی در بورس می‌پردازد و مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری متعددی را در این بازار برعهده دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری کشور اشاره کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری نهادی مالی به شمار می‌رود که دارایی سرمایه‌گذاران بورس را جمع‌آوری و آن را در سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند. کاهش ریسک، تنوع، مدیریت حرفه‌ای و نقدشوندگی بالا از مهم‌ترین مزایای این صندوق‌ها به شمار می‌روند.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت
صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بین 70 تا 90 درصد سرمایه مشتریان خود را در اوراق کم ریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند. سود این صندوق‌ها، ثابت و بیشتر از سپرده‌های بانکی است.
2. صندوق سرمایه‌گذاری در سهام
صندوق‌های سهامی 70 تا 90 درصد دارایی مشتریان خود را در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این صندوق‌ها ریسک بالاتری دارند اما سود آن‌ها به ویژه در بلندمدت بسیار بیشتر است.
3. صندوق سرمایه‌گذاری مختلط
دارایی صندوق‌های مختلط را ترکیبی از سهام شرکت‌های بورسی و اوراق با درآمد ثابت (بین ۴۰ تا ۶۰ درصد) تشکیل می‌دهد. این صندوق‌ها از نظر بازدهی و ریسک، حد میانی دو صندوق درآمد ثابت و سرمایه‌گذاری در سهام هستند.
4. صندوق‌های طلا
حداقل ۷۰ درصد دارایی صندوق‌های طلا در گواهی سپرده کالایی سکه طلا و مابقی در اوراق مشتقه مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می‌شود؛ بنابراین بازدهی این صندوق‌ها، مشابه بازدهی سکه طلا است.
5. صندوق اهرمی
صندوق اهرمی نوعی صندوق سهامی است که حداقل 70 درصد دارایی آن به سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های بورسی اختصاص می‌یابد و با استفاده از اهرم مالی، امکان کسب بازدهی مضاعف را در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذار

نحوه خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری

خرید و فروش واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری به دو صورت انجام می‌شود و صندوق‌ها بر این اساس به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند:

صندوق قابل معامله در بورس یا ETF:

برای خرید و فروش واحدهای این نوع صندوق‌ها لازم است کد بورسی و کد معاملاتی داشته باشید. با مراجعه به سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها و جست‌وجوی نماد صندوق، می‌توانید نسبت به خرید صندوق‌های ETF اقدام کنید.

صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال :

برای خرید واحد‌های این نوع صندوق‌ها نیازی به داشتن کد معاملاتی نیست و باید به صورت آنلاین به سامانه مخصوص صندوق مراجعه کنید. در بعضی از موارد نیز مراجعه حضوری ضرورت دارد.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری آگاه

با هر هدف و رویایی که به بازار سرمایه قدم گذاشته باشید، صندوق‌های متنوع آگاه با ویژگی‌های مختلف شما را به این هدف نزدیک‌تر می‌کنند. این صندوق‌ها همواره در میان پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور قرار داشته‌اند و با تیم مدیریت حرفه‌ای و با تجربه خود، فعالان بازار سرمایه را برای موفقیت هر چه بیشتر در این بازار همراهی خواهند کرد.

moshtarak
صندوق مشترک آگاه

پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری کشور، اولین‌ صندوق این بازار هم به شمار می‌رود و از ابتدای تاسیس خود تاکنون توانسته بیش از 42000 درصد برای مشتریان خود بازدهی ایجاد کند. صندوق مشترک آگاه از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و مبتنی بر صدور و ابطال است و برای سرمایه‌گذاری با دید بلندمدت بهترین گزینه محسوب می‌شود.

hasti
صندوق هستی بخش آگاه

صندوق هستی‌بخش آگاه از نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس است و با نماد «آگاس» در بازار معامله می‌شود. این صندوق که به لحاظ عملکرد و بازدهی موفق به کسب نشان 5 ستاره بازار سرمایه شده است، پرطرفدارترین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی قابل معامله در بورس ایران نیز به شمار می‌رود.

moshtarak
صندوق یاقوت آگاه

یاقوت از نوع صندوق‌های درآمد ثابت و ETF است که تجربه یک سرمایه‌گذاری کم ریسک و مطمئن را برای مشتریان بورس رقم می‌زند. این صندوق برای افرادی که ریسک‌پذیری کمی دارند، گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود.

moshtarak
صندوق زمرد آگاه

پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری کشور، اولین‌ صندوق این بازار هم به شمار می‌رود و از ابتدای تاسیس خود تاکنون توانسته بیش از 42000 درصد برای مشتریان خود بازدهی ایجاد کند. صندوق مشترک آگاه از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و مبتنی بر صدور و ابطال است و برای سرمایه‌گذاری با دید بلندمدت بهترین گزینه محسوب می‌شود.

moshtarak
صندوق همای آگاه

همای آگاه، بهترین گزینه برای کسانی است که به دنبال سود ثابت ماهیانه در بورس هستند. همای از جمله صندوق‌های درآمد ثابت و قابل معامله بازار است، امنیت بالای سرمایه‌گذاری و بیشتر بودن سود این صندوق از سپرده‌های بانکی مهمترین مزایای صندوق همای آگاه به شمار می‌روند.

moshtarak
صندوق مثقال آگاه

صندوق طلای زرین، دارایی مشتریان خود را در گواهی سپرده کالایی سکه و اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. زرین از نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است و واحدهای این صندوق با نماد «مثقال» در بازار معامله می‌شوند.

petoshimi
صندوق بخشی پتروشیمی آگاه

صندوق بخشی پتروشیمی آگاه اولین صندوق بخشی بازار است که با هدف شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در گروه محصولات شیمیایی، تاسیس شده و می‌تواند راهکاری مطمئن برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در صنعت شیمیایی فراهم ‌کند. این صندوق از نوع قابل معامله در بورس است و با نماد «پتروآگاه» در بازار معامله می‌شود.

nikokari
صندوق یکم نیکوکاری آگاه

با صندوق یکم نیکوکاری آگاه، می‌توانید هم سود دریافت کنید و هم در امور خیریه مشارکت داشته باشید. این صندوق اولین صندوق نیکوکاری کشور به شمار می‌رود و از نوع صندوق‌های مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال است.

morvarid
صندوق مروارید آگاه

مروارید آگاه از نوع صندوق درآمدثابت و مبتنی بر صدور و ابطال است که با داشتن پرتفوی کم ریسک، توانسته است بازدهی پایدار، مطمئن و بیشتر از سپرد‌ه‌های بانکی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند و گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک در بازار سرمایه است.

shetab
صندوق اهرمی شتاب آگاه

صندوق اهرمی شتاب آگاه با استفاده از مکانیسم اهرم، فرصت کسب سود مضاعف را برای سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر فراهم می‌کند. واحدهای این صندوق در دو نوع صدور و ابطالی (کم‌ریسک) و قابل معامله در بورس (پرریسک) عرضه می‌شود و نیاز طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران را پوشش می‌دهد.

shetab
صندوق اتوآگاه

صندوق بخشی خودرویی آگاه بر صنعت خودرو و قطعات تمرکز دارد، بیشترین درصد دارایی‌های خود را به این صنعت اختصاص می‌دهد و با مدیریت حرفه‌ای، فرصت کسب سود از گروه خودرویی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. این صندوق از نوع ETF است و با نماد «اتوآگاه» در بورس معامله می‌شود.

amlak
صندوق املاک کلید

صندوق املاک و مستغلات کلید آگاه، بیشترین درصد دارایی‌های خود را به خرید و فروش و اجاره املاک با کاربری‌های مسکونی، تجاری و اداری اختصاص می‌دهد. با سرمایه‌گذاری در این صندوق، می‌توانید با هر میزان سرمایه‌ای بدون نیاز به درگیر شدن در فرآیندهای معاملاتی از مزایای بازار املاک و مستغلات بهره‌مند شوید.